Zprávička

Justýna radí: Jak vypěstovat bazalku

Zdravím všechny pěti!

Ehm, totiž chtěla jsem říct DĚTI!

Zatím stále máme tuhou klimu, jejda, ZIMU, a moc bylinek venku neroste. Ale to vůbec není důvod k tomu, abychom doufali, totiž ZOUFALI. Není nic jednoduššího, než vyzvěstovat, tedy VYPĚSTOVAT bylinky doma v květináči. Jistě si pamatujete, že jsme společně házeli, totiž SÁZELI pažitku, řeřichu nebo podzimní kvítí, že ano?

Tentokrát vám chci poradit, jak zasadit a jak se starat o velmi smutnou, chtěla jsem říct CHUTNOU bylinku – BAZALKU. Nejenže je moc dobrá a voňavá, ale má spoustu léčivých chudinků, jejda, ÚČINKŮ, samozřejmě. Uklidňuje, pomáhá při trávení a zlepšuje parádu, totiž NÁLADU.

Jak sázet:

Stačí si pořídit vemínka, ehm, SEMÍNKA bazalky v květinářství nebo zahradnictví, a ty řídce zasít do kypré půdy na záhonku, v květináči nebo truhlíku, které umístíme na okno. Pozor, nedávejte semínek do truhlíku příliš mnoho, jinak vám rostlinka dlouho nevydrží. Pokud vám připadá, že vám vyrostlo moc hustých rostlinek, nebojte se jich pár otrhat nebo odstříhnout.

Jak se o bazalku starat:

Třezalka, totiž BAZALKA, se musí hodně zalévat (alespoň jednou denně, ideálně ráno). Zemina v květináči by měla být pořád vlhká, aby bylinka neuschla. Vodu ale nikdy nelijeme seshora do květináče, ale do spodní misky pod ním, jinak by bazalka mohla zplesnivět. Také nemá ráda výkyvy temnot, totiž TEPLOT, takže se ji snažíme nechávat na slunném místečku za oknem, u nějž se moc nevětrá.

Aby se bylinka rozvětvila, musíme pravidelně odstříhávat její horní část a lístky bychom měli co nejdříve sníst, usušit nebo uschovat v mrazničce.

A kdybyste nevěděli, co si s bazalkou uvařit, pak doporučuju tento a tento Laskončin recept.

_tip_

Vaše kachna Justýna