Zprávička

Proč slavíme Mikuláše?

Hůhůůůůů, milé děti!

Doufám, že si hezky užíváte adventní čas a moc nezlobíte. Dnes bude totiž sváteční večer, kdy po městě chodí Mikuláš s čerty a anděly. Mikuláš s anděly odměňují hodné děti hezkými dárečky, když jim zazpívají hezkou písničku nebo odříkají svojí oblíbenou básničku. Těm zlobivým zas čerti vyhrožují, že je seberou do pekla a dají jim místo dárku třeba starou bramboru nebo uhlí. To byste určitě nechtěli, viďte? Mikuláš se ale často zlobivých dětí zastane a přesvědčí je, aby se v příštím roce polepšily.

Asi s říkáte, kdo to ten hodný Mikuláš vlastně je?

Vypráví se o něm spousta legend. Mikuláš byl prý moudrý biskup, který žil ve 4. století a proslul svou štědrostí a dobrotou. Zachránil spoustu nevinných před nespravedlností, pomáhal lidem v nouzi a dokonce prý konal zázraky! Možná právě proto je to patron dětí.

A proč že slavíme Mikuláše v předvečer 6. prosince? Abychom uctili jeho památku, protože právě toho dne zemřel.

V jiných zemích se Mikuláš od toho našeho liší. Třeba v Nizozemsku a Belgii si s sebou Mikuláš nosí červenou knihu, do které si zapisuje poznámky o tom, jak se děti v průběhu roku chovaly. A místo čerta ho doprovází Černý Petr, který má pytel, v němž mohou zlobivé děti skončit. A děti navštěvuje už od první soboty, která následuje po 11. listopadu, a chodí do škol, nemocnic a nákupních center, aby děti i rodiče potěšil nadílkami.

Moc vám přeji, abyste taky nějakou hezkou nadílku dostali!

 

_tip_

 

 

Vaše sova Heda