Zprávička

Justýna radí: Vysaďte pažitku!

Ahoj záletníci!

Tedy, hehe, chci říct ZAHRADNÍCI!  Dnes se podíváme na jednu moji oblíbenou mydlinku, éé BYLINKU, které se občas říká takovým vtipným názvem pytlík, teda ŠNYTLÍK. Víte, co to je?

Pažitka!

      

Jednak je hrozně dobrá, ale také je báječným zdrojem látek, které potřebuje naše tělo! Je v ní totiž hodně minerálů, vápníku, draslíku a především – vitamínu C.

A já mám pro vás skvělou zprávu – pokud nemáte záklonek, ehm, co to plácám, myslím ZÁHONEK, můžete si ji jednoduše vypěstovat i doma v květináči. Je to ještě jednodušší než sázení bazalky.

Semínka pažitky seženete v každém zahradnictví. Stačí je zasít do kypré půdy do truhlíku a hodně zalévat. Nebo můžete koupit pažitku již vzrostlou v obchodě a potom ji přesadit do většího květináčku nebo kyblíčku s dírkou ve dně (to aby voda mohla dobře odtékat).

Kdy sázet?

Nejlepší je pažitku vysadit teď v dubnu nebo na začátku května. Když se o ni budete dobře starat, může vydržet až do podzimu.

Co potřebuje?

Pažitka potřebuje světlé místo a pravidelně a hodně zalévatMůžete ji stříhat nůžkami – ale ne až úplně “u země”, vezměte to pár centimetrů nad ní. Pažitka zase doroste. Jako vlásky!
Když se pažitka málo zastřihává, vykvete fialovými květy. Její květy připomínají květy jetele. Jsou krásné, ale jíst by se neměly.

Na co se používá?

Jednoznačně v kuchyni při vaření! Ať už v salátech, v míchaných vajíčkách nebo jen tak na čerstvém chlebíčku s máslem.

Napište mi, jak se vám s pěstováním pažitky daří!

_tip_

Vaše kachna Justýna