Vesmír

Země

Ahoj písklata!

Víte, co mě napadlo? Říkala jsem si, jestli by to nechtělo změnit scenérii. Jestli už třeba nejsme ve vesmíru moc dlouho – i když je tak obrovsky zajímavej a fascinující! Ale pak jsem se rozhlídla kolem sebe a říkám si – vždyť my jsme se tak málo věnovali tomu, co máme u nosu, tomu, co je kolem nás, našemu domovu  – Z E M I. A přitom je to tak důležitý! Tak víte co? Zůstaneme chvilku na ní, co říkáte?

Kde se nachází Země v rámci sluneční soustavy jsme probrali už tady, proč se jí říká modrá planeta tady a její rozlohu a tvar tady. Ale protože jsme to všechno jen tak nakousli a „opakování je matka moudrosti“, jak by řekla sova Heda, hihi, tak navrhuju, abysme si všechna fakta připomněli, zopakovali a taky trochu prohloubili. Znáte mě! Já jak se zahryznu do sítě, nevím, kdy přestat, hihi!

Když se podíváme na Zemi jako na jednu z planet sluneční soustavy, přijde mi, že nejdůležitější informace vůbec je tak, že je to jediná planeta, na který je prokázanej a možnej život. Je třetí planetou sluneční soustavy, to znamená, že je v pořadí třetí od Slunce. Země se otáčí kolem vlastní osy, přitom obíhá kolem Slunce a kolem Země zase obíhá Měsíc.

Země vznikla před 4,6 miliardami let. Říká se, že pak rostla a sílila s každou další srážkou s jinou planetou. Zvětšovala se energie, zvyšovalo se i teplo až do tý míry, že byl povrch země tvořenej žhavým magmatem, takže cokoli, s čím přišla Země do styku, se úplně roztavilo. Aha, stop! Co je to magma, že? Hned vám to povim! Jsou to roztavený horniny a plyny, který jakmile vybublaj na povrch, říká se jim láva.

Časem se látky z dopadajících planet začaly oddělovat, jednoduše řešeno to bylo tak, že kovy klesaly ke středu a voda se odpařovala a kolem Země se utvořil docela čmoud. A tomuhle čmoudu se říká první atmosféra, neboli ochrannej obal Země. Jak šel čas, těles na Zemi dopadlo míň a míň a tím pádem se tolik nepodněcoval vznik další energie – a žhavý magma postupně chladlo.

A jak to bylo dál si řeknem zase příště! Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi