Vesmír

Země 3. díl

Zdroj: freepik.com

Ahoj myšáci a myšandy!

Jak jsem slíbila minule, podíváme se ještě na zoubek planetě, na které žijeme – na Zemi!

Země je ve vesmíru jedinou známou planetou, kde existuje život. Není to úplně malá planeta, a proto jsou na ní neprozkoumaná místa, vědci stále přicházejí na nové a nové poznatky – to mi přijde neuvěřitelný! Že cestujeme do vesmíru a přitom nevíme všechno ani o té naší vlastní planetě.

Jo! Ještě jsem si vzpomněla na jednu věc, když jsem mluvila o té velikosti. Přemýšleli jste někdy, jak je velká plocha Země? Já jsem to pro vás zjistila. Zahryzla jsem se do sítě a dopátrala jsem se čísla 510 milionů kilometrů čtverečních. No jo, čtete správně! Dovedete si to představit?

Snad každej už dneska ví, že Země je kulatá. Jenže ono to s tou kulatostí není zase tak jednoznačný. Já teda moc nejsem moudrá z toho, proč to tak je, ale tvaru, který má Země, se popisuje jako rotační elipsoid. Srandovní, co?

Země se otáčí kolem vlastní osy a zároveň obíhá kolem Slunce, stejně jako ostatní planety Sluneční soustavy. Než se Země otočí kolem vlastní osy, trvá to jeden den, přesněji řečeno 23 hodin 56 minut a 4 vteřiny. Kolem Slunce oběhne země za jeden rok. Abych teda zůstala u přesnejch čísel, stane se to za 365,2564 dne. 0,2564 dne dá dohromady za 4 roky jeden den, který se v našem klendáři projeví přestupný rok, konkrétně jako 29. únor.

Další zajímavosti zase příště, nechci vás zahltit, hihi! Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi