Vesmír

Souhvězdí Vah

Čau písklata!

Dneska se setkáváme už na sedmým (z dvanácti) ze zvířetníkových souhvězdí. Frčíme zkrátka vesmírnou rychlostí, juhůů! Dnešním tématem je tedy souhvězdí Vah. Víte o něm něco? Ne? Nevadí! Já jsem se zakousla do sítě a přinášim vám ty nejzajímavější poznatky!

Jenomže – Váhy nejsou moc výrazný souhvězdí. Latinsky se mu říká Libra. Nejjasnější hvězdy tvoří takovej čtyřúhelník jako hlavní body vah. Vůbec nejjasnější hvězdou souhvězdí je – a teď pozor, je to trochu složitý – Zubenelgenubi, která je ve skutečnosti dvojhvězda.

Dřív se bralo jako součást souhvězdí Štíra, ale pak se Váhy osamostatnily. Váhy jako takový maj symboliku spravedlnosti, dřív taky symbolizovaly stejnou délku dne a noci, tedy rovnodennost, v tomhle případě podzimní. Souhvězdí Vah je spojovaný s Astraiou, bohyní spravedlnosti.

Víte ale, co je zajímavý? Možná už vás to napadlo! Co vlastně dělají váhy mezi zvířatama, že jo? No, jen si to vezměte – všechny ostatní souhvězdí jsou zvířata, nebo živé bytosti. Ale váhy?! To je prostě věc! Předmět! Ale přece jen dost důležitej!

No nic, písklata, souhvězdí Vah opravdu žádný super zajímavosti neschovává. Ale nevadí, frčíme dál! Alespoň teda já letim šmejdit dál a těším se na vás zase příště!

_tip_

Vaše myška Bibi