Vesmír

Zvířetník

Moji milí myšáci!

Jste tu správně, začíná další krasojízda po hvězdný obloze! Minule jsme sfoukli toho Herkula, to byla fuška vám povim! Teď už je na řadě další skupina souhvězdí, a to takzvaná zvířetníková. Že nevíte, co to je? Co si pod tim máte představit? Nebojte, však už víte, jak to funguje: všechno vám hned vysvětlim!

Pod tímhle trošku srandovním názvem se skrývá skupina souhvězdí, která se nachází na dráze ekliptiky. Teď si asi ťukáte na čelo a říkáte si, tos nám, Bibi, fakt pomohla, co to je zase za další cizí slovo?! Hihi, no jo, ale v tom vesmíru se to prostě bez novejch slov neobejde. Ekliptika je dráha, po který se (z našeho pohledu, ze Země) během roku pohybuje Slunce. Celou tu dráhu projede právě za jeden rok.

Zvířetník (můžete se setkat i s názvem zvěrokruh nebo zodiak) představuje 12 souhvězdí, které mají stejné názvy jako znamení zvěrokruhu. Jsou to tyhle: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. Možná si říkáte, že zvířetník by měl být o zvířatech a takovej Vodnář nebo Blíženec přece není zvíře. Není. Ale přesto je tam počítáme.

Tak já myslim, že by to na úvod stačilo: hned dva nový pojmy – ekliptika a zvířetník, musim vám dát prostor, abyste je vstřebali a zařadili do slovníku. A příště se vrhnem na jednotlivý zvířetníkový souhvězdí. Souhlasíte, jo? Tak já letim šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi