Vesmír

Souhvězdí Střelce 2

Ahoj myšáci a myšandy!

Jsem tu zas – a tentokrát se spoustou informací a zajímavostí ze souhvězdí Střelce! Připravte se, začínáme!

Už víme, jak tohle souhvězdí přišlo ke svému názvu a koho asi zobrazuje. Teď se podíváme na nějaký fakta. První, velkou a cool zajímavostí je, že se jeho směrem nachází i střed – jádro naší Galaxie, vzdálené 33 000 světelných let.

Hlavní hvězdy souhvězdí, ty nejjasnější, který tvoří hlavní body, se jmenují Kaus Australis (má sedmkrát větší průměr než Slunce a na jejím povrchu je prej až 9000 stupňů!), Al Rami, Al Nasl, Ascella a Nunki.

Jak už padlo, souhvězdí Střelce je bohatý na mlhoviny. Planetární mlhovina je krásně zářící astronomickej objekt složenej z různějch plynů a hvězd, které jsou zrovna na konci svého života. Říká se jim „planetární“, protože dřív, když se ještě pozorovalo starejma přístrojema, tak tyhle mlhoviny připomínaly planety. Časem, s příchodem dokonalejších teleskopů a dalekohledů, se přišlo na to, že mlhovina je mlhovina a ne planeta, ale název planetární mlhovina už jí zůstal.

Nejpopulárnější a nejznámější mlhovina souhvězdí Střelce nese název M8, jinak se jí taky říká Laguna, která je pozorovatelná i pouhým okem (protože je jednou z nejjasnějších mlhovin na obloze), ačkoli je od nás vzdálená 5–6000 světelných let. Teda, doporučuju vám si tuhle mlhovinu vygůglit, nebudete litovat, je fakt čarokrásná, zářivá! Já jsem z ní úplně paf!

No nic, letim šmejdit dál! Buďte zvědaví a pište mi! Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi