Vesmír

Souhvězdí Střelce

Čau písklata!

Ani jsme se nenadáli a už jsme u devátýho souhvězdí ze všech dvanácti zvířetníkovejch! A tohle devátý souhvězdí je souhvězdí Střelce, latinsky Sagittarius. Patří na letní oblohu a z našich zeměpisnejch šířek ho můžeme pozorovat v podstatě jen po krátký čas počátkem července. Ale nevadí! Máte mě, a já vám o Střelci všechno povim! Jdeme na to!

Ze všeho nejdřív se, jako obvykle, zastavíme u původu jeho jména. Na hvězdnejch mapách bejvá zobrazován jako kentaur s lukem a šípem. No jo. Ale co je to ten kentaur, že jo? Kentaur je bájné stvoření, napůl člověk, napůl kůň. Většina kentaurů nebyla s lidma zrovna v pohodě. Vlastně většinou byli vyloženě nepřátelští. Bylo mezi nima ale i pár výjimek. Máme tu několik verzí, kdo to na tý obloze vlastně je – aspoň si můžete vybrat tu, která se vám líbí víc!

Podle jedný báje prý je to Krotus, syn boha Pana, který vynalezl šíp a začal s ním lovit v lesích. Podle jiný je to kentaur přátelský k lidem, kterej byl chráněncem Múz, vynalezl lukostřelbu a za svý zásluhy byl nakonec umístěn na oblohu.

Jinak je souhvězdí Střelce bohatý na nejrůznější jevy jako dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a proměnný hvězdy. Je to velký, rozsáhlý souhvězdí a říká se, že se nachází v jenom z nejkrásnějších úseků Mléčné dráhy.

Ale o tom si povíme příště! Letim šmějdit dál!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi