Vesmír

Mléčná dráha

Čau písklata!

Představte si situaci: Sedim u počítače zahryznutá do sítě, hledám odpovědi na všechny vaše dotazy týkající se vesmíru, a zároveň jsem zahryznutá do čokoládový tyčinky. No jo, nedivte se, jsem taky jen obyčejná myška, co má občas chuť na sladké, no! No a ve chvíli, kdy se zamyslim, koukám na tu tyčinku a nejednou to vidim: jmenuje se Milky Way! A víte, co to znamená? No přece Mléčná dráha! Hihi! To nemůže bejt náhoda! Tak jsem si řekla, že vám o tý Mléčný dráze něco povim. Je to totiž docela důležitý.

Mléčná dráha je galaxie. Ta naše galaxie. Ta, ve který se nachází Slunce a celá naše sluneční soustava. O galaxiích obecně už jsme si povídali, ale pro jistotu si pár faktů připomeneme: galaxie je takovej mega útvar, provázanej systém hvězd, hvězdného prachu, mezihvězdné hmoty a dalších úkazů, který při sobě drží působením gravitačních sil. Celý vesmír je složený z galaxií. Počet galaxií v pozorovatelném vesmíru se odhaduje na si 120 miliard. Ale protože nevíme, jak vlastně velký vesmír je a kde končí, kdo ví, kolik jich vlastně je… Neskutečný!

Galaxie mají různý velikosti, tvary a váhy. Co se týče tvarů, rozlišujeme pět základních, a to: eliptické, čočkové, spirální, spirální s příčkou a nepravidelné. Mrkněte na net na fotky, je to magická podívaná, jak by řekl Pierre, hihi! Jsou to nádherný tvary, tyhlety galaxie. A ty barvy!

A teď k tý Mléčný dráze. Je to spirální galaxie s příčkou. Trošku blbě se to vysvětluje, ale znamená to, že ramena té galaxie netvoří takovej jakoby kruh, ale vycházej z příčky, která taky rotuje jako jádro galaxie. No, zamotaný, co? Nejlepší bude, když si pojem „spirální galaxie s příčkou“ nebo „Mléčná dráha“ vygooglíte a mrknete na obrázky. Jo! A našla jsem tu jednu zajímavost o jejím jméně – řecky její název zní Kyklos galaktikos. To je nejen krásný, ale taky z tohohle názvu byl odvozen termín galaxie.

A víte co? Myslim, že dneska už informací bylo dost. Vstřebejte to a za chvíli jsem zpátky s další náloží o Mléčný dráze!

Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi