Zprávička

Zvonice Kouřim

Nazdárek kamarádi,

určitě se všichni rádi kouknete na nějakou pohádku nebo třeba seriál, viďte? Já taky! A tak jsem pro nás všechny vymyslel zase nějaký ten filmový výlet. Vydáme se na místo, kde se scény točily, a to hned v několika pohádkách.

Město Kouřim leží ve středočeském kraji poblíž města Kolín. A právě tady se všichni sejdeme u místního kostela svatého Štěpána. Asi se vám honí hlavou, co jako je tak zajímavého na kostele, když je ve skoro každé vesnici jeden takový.

Ale… takový jen tak nenajdete, to mi věřte. Kostel svatého Štěpána se totiž pyšní jednou z rarit v České republice. Tou je zvonice se zvony, kterým byly dány jména Marie a Štěpán. A tyto zvony nejsou jako klasické zvony, ale jsou otočené vzhůru nohama.

Teď určitě přemýšlíte, jak takové zvony fungují. Jednoduše, pomocí šlapacích pedálů. Takto obráceně otočené zvony najdete v České republice jen tři. To musíte uznat, že to je unikát.

Navíc právě v této zvonici se natáčely scény, které jsem zmiňoval již na začátku. Takže až budete mít po výletě, koukněte se na pohádku Rumburak, Nesmrtelná teta nebo film Bylo nás pět a můžete místo, které jste na vlastní oči viděli, poznávat na televizních obrazovkách.

Cink, cink… a vyrážíme!

Šťastnou cestu!

Vaše prasátko Pigy