Vesmír

Země 2. díl

Čau myšáci a myšandy!

Doufám, že jste přesun z vesmíru na Zemi zvládli v pohodě, přistání bylo hladký a jste připraveni na všechny pozemský krásy, který vám chci ukázat! Bude to jízda, to vám teda povim! Mám tu pro vás pár dalších neuvěřitelnejch informací o tom, jak vznikla Země. Jste připravení?

Minule jsme nakousli, že povrch Země byl kdysi tvořen žhavým magmatem. Ten ale postupně chladnul. To mělo vliv i na všechno ostatní – chladla atmosféra a jakmile vychladla na 300 stupňů, poprvé sprchlo. Ano, první kapky vody dopadly na zemsky povrch. Ale asi je vám jasný, že ten nevychladnul zase tolik, aby se na něm voda udržela. Jasně – hned se zase vypařila, ale těmi výpary se tvořily mraky, v mracích se tvořil déšť, kterej padal na zem a tak pořád dokola a dokola a dokola… až se postupně ochladilo natolik, aby se z tý vody vytvořily oceány. A vznik oceánu, to už byl první krok k tomu, aby začal vznikat život! První živoucí organismy totiž vznikaly právě tam – ve vodě, někdy před 4 miliardami let. Úplně mě mrazí, když si to uvědomím!

Když jsme u tý vody – určitě si pamatujete, že Zemi se někdy taky říká modrá planeta. Říká se jí tak proto, že při pohledu z vesmíru na ní převažuje modrá barva – barva vody – oceánů a moří, které zabírají asi 70 % zemskýho povrchu. Narazila jsem tu na zajímavost – modrá se prej totiž pomalu, ale jistě v některých místech mění na zelenou. Prej kvůli oteplování nebo co… To ještě dohledám a příště vám to řeknu přesně, ju? Ale teď už musim letět šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi