Zprávička

Vojtovy hry – Pěstitel kakaových bobů

Ahoj děti,

víte, co jsou to kakaové boby? Co se z nich vyrábí a kde se pěstují? Všechny tyhle otázky před samotnou hrou pozorně nastudujte, budete zase o něco moudřejší.

Příprava hry:

 • Parta kamarádů
 • Lístečky s nakreslenými kakaovými boby, alespoň třicet kousků
 • Klobouk pro obchodníka
 • Drobné mince, např. koruny nebo dvoukoruny

Hra:

 1. Na herní území rozházejte nebo mírně poschovávejte lístečky představující kakaové boby.
 2. Vyberte dva hráče, kteří převezmou roli obchodníků.
 3. Ostatní hráči představují pěstitele kakaových bobů pracujících na plantážích.
 4. Po zahájení hry posbírají pěstitelé z plantáží co nejvíce bobů. Najednou přijede první obchodník v klobouku, který svůj příjezd oznámí např. zapískáním. Pěstitelé okamžitě přestanou sbírat a seběhnou se k němu. Obchodník je netrpělivý a spěchá. Převezme od každého pěstitele lístečky s boby, potěžká je v ruce a podle odhadu zaplatí peníze každému pěstiteli.
 5. Nastává druhé kolo, lístečky se opět pohází nebo poschovávají po poli a pěstitelé začínají sbírat nanovo, přičemž vydělané peníze si nechávají u sebe.
 6. Za nedlouho přijíždí druhý obchodník, který si dává na koupi záležet. Opět oznámí svůj příchod, všichni pěstitelé se k němu seběhnou. Nyní si obchodník všechny lístečky s boby řádně přepočítá. Každého pěstitele počastuje otázkami o tom, jak své boby pěstuje – zda u něj na plantáži pracují děti, jestli mu občas nějaký bob uschne nebo shnije, nebo zda používá nějakou chemii. Otázek si může vymyslet kolik chce. Jakmile pěstitel na něco odpoví ANO, obchodník od něj odmítne boby koupit. Vše, co chce, koupí a řádně zaplatí. Jeden bob rovná se jedna koruna.
 7. Na konci hry si pěstitelé přepočítají, kolik utržili za prodej u obou obchodníků. Ten, kdy vydělal nejvíce peněz, vyhrává!

_tip_

Váš kocour Vojta