Vesmír

Souhvězdí Vodnáře

Čau písklata!

Skoro tomu nemůžu uvěřit, ale dostali jsme se k předposlednímu zvířetníkovýmu souhvězdí – a to k souhvězdí Vodnáře. Pojďte se mu se mnou podívat na zoubek!

Souhvězdí Vodnáře, který má supr latinskej název Aquarius, je jedno z nejdýl známejch souhvězdí, pozorovali ho už Babyloňané (to je opravdu hodně dávno!). Všechny civilizace Vodnáře nějakým způsobem spojovali s vodou.

Co si představíte, když se řekne vodnář? Něco s vodou, že jo? Ale co vlastně? No, zakousla jsem se do sítě a vyskočilo na mě, že souhvězdí Vodnáře bejvá zobrazovaný jako klečící muž, kterej vylejvá vodu z vědra, co má na rameni. Jak na to asi přišli? Podle mě to zavání nějakou další starou legendou, hihi! A taky že jo – hned vám to povim.

Podle řecký mytologie je Vodnářem samotnej vrchní šéf božstva – Zeus. Chlejstá tu vodu z vědra na lidi, aby je potrestal. Ale proč a za co? No, bylo to nějak takhle: první lidský pokolení, kdy byli lidi šťastný, stále mladý, spokojený a hodný, na světě bylo blaženě a panovalo věčný jaro – tomuhle se říkalo zlatej věk. Další generace zažívala stříbrnej věk. Lidi byli pyšní a nebyli na sebe tak hodný, navíc Dia napadlo, že by rok rozdělil na 4 různý období, a tak lidi zakoušeli něco úplně novýho. Pak následoval bronzovej věk – jak už vám možná došlo, s každou další generací všechno bylo horší a horší – takže tohle pokolení bylo plný bojovnejch a zlejch lidí, kteří se ve sporech a válkách nakonec vzájemně pobili. Další, čtvrtej lidskej věk, byl o něco málo lepší, než ten předchozí – tvořili ho takzvaní hrdinové, čili potomci bohů a smrtelníků. No a poslední, pátej lidskej věk, tomu se říká železnej, ve kterým se lidi trápí, maj různý starosti, jsou sobečtí a tak vůbec to není úplně dobrý, veškerý hodnoty jako pravda a spravedlnost tak nějak mizej. No a v TUHLE CHVÍLI začal Zeus s tim svým vodním trestem!

Ale aby toho najednou nebylo moc, víc vám prozradím zase příště.

Tak já letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi