Vesmír

Voda

Ahoj myšáci a myšandy!

Jste připraveni na další nálož informací o naší Zemi? Doufám, že jo, protože já se ohromně těšim, až vám povim všechno, co jsem pro vás vykousla ze sítě!

Pamatujete, jak jsem minule zmiňovala, že se Zemi říká modrá planeta? Jak už víte, je to proto, že voda zabírá většinu zemskýho povrchu. Ráda bych se u tohohle tématu na chvilku zastavila. Nevim, jestli jste nad tím někdy přemejšleli, ale voda je pro nás zkrátka zásadně důležitá, vždyť v ní sám život vzniknul…! Tahla věc mě teda nenechává chladnou! Jenže mi hned začaly hlavou vířit spousty otázek – kde se tady ta voda vzala? (O tom jsem vám už říkala tady.) Proč je jí na planetě tolik? Kolik druhů vod existuje? A tak dál, a tak dál. Uf! Navíc se blíží světový den vody, kterej připadá na 22. března, takže je myslim pravej čas si na ni posvítit! Pustíme se do toho odpovídání společně, co říkáte?

Znova si zopakujme základní fakt: většinu zemskýho povrchu – asi tři čtvrtiny – tvoří voda. Většinu z toho tvořej moře a oceány, další voda je v ledovcích a sněhu a pak tu jsou samo záležitosti jako třeba řeky, jezera a podzemní vody. Z toho vyplývá, že se voda vyskytuje celkem ve třech podobách, neboli skupenstvích:

  • skupenství kapalné
  • skupenství pevné (led, sníh)
  • skupenství plynné (vodní pára)

Všechna voda prochází neustálým koloběhem, což je nesmírně zajímavej proces… A víte co? Já vám o něm řeknu příště!

Letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi