Vesmír

Velká medvědice 2

Tě pic, písklata!

Jakpak se dneska máte? Doufám, že jste nažhavený na další dávku vesmírnejch a tentokrát přímo hvězdných informací a zajímavostí! Po tom, co jsme si řekli, co to vůbec souhvězdí je, jsme minule nakousli souhvězdí Velké medvědice, jehož nejjasnějšími hvězdami je i Velký vůz – pamatujete? Zahryzla jsem se do sítě a vypátrala ještě několik pikantností, který bych vám o týhletý medvědici chtěla říct. Tak jdeme na to!

Je zajímavý, jak souhvězdí přišly ke svejm názvům. Nebylo to vždycky tak jednoduchý, jak to na první pohled může vypadat. Obraz medvědice viděli na obloze sice viděly už megastarý národy třeba v Mezopotámii, starým Řecku; říká se, že ji viděli i Indiáni v severní Americe nebo Peršani, ale v jiných koutech světa jim stejný souhvězdí připomínalo něco docela jinýho: Číňani viděli hrocha, Římané voly, Arabové ovci, Slované naběračku… a pak babo raď, že jo.

Jiný vysvětlení, jak přišla Velká medvědice ke svýmu názvu, můžeme najít v starých řeckých bájích. Podle nich měla bohyně lovu Artemis ve svý družině jednu princeznu, velkou krasavici jménem Kallistó. Byla tak krásná a půvabná, že okouzlila samotnýho nejvyššího boha Dia a začli si spolu románek, pfff! No ale to nebylo Artemis úplně po chuti – žárlila. Jakmile na to přišla, naštvala se a vyloučila Kallistó ze svý družiny. Kallistó z toho byla dost smutná, kdo by taky nebyl – najednou byla totiž úplně sama! A to ještě netušila, co přijde. Ve chvíli, kdy porodila Diova syna, kterýho pojmenovala Arkas, ji Diova manželka proměnila v medvědici. Ze žárlivosti, že jí byl manžel nevěrnej.

Pokračování už brzy v dalším článku! Počkejte si!

 

Vaše myška Bibi