Vesmír

Souhvězdí – Rodina Velké medvědice

Moje milý písklata, ahoj!

Jak se máte? Nedostali jste od Ježíška třeba nějakej novej dalekohled? Hihi! To by se hodilo, co? Když si teď budem vykládáme o všech těch souhvězdích! Ale nebojte, všechno se dovíte, i když žádnej dalekohled nemáte. A taky vždycky je tady možnost zajít do nejbližší hvězdárny a tam si užít hvězdný nebe jako nikde jinde!

Minule jsem vám prozradila, že souhvězdí se dělej na rodiny, a že těch rodin je ustanovenejch celkem 8. Navrhuju, abychom si je teď prošli pěkně spolu a po pořádku a odhalili v nich ty největší významnosti a odhalili ty nejžůžovější zajímavosti!

Dnes se podíváme na první rodinu, na souhvězdí Velké medvědice. Je to 3. největší souhvězdí na obloze vůbec. Našla jsem, že se v ní nachází 125 hvězd. Představte si, že každý z těch hvězd má svý jméno!  Kdybyste spojili ty největší a nejzářivější, vyloupl by se vám obrázek medvědice. Teda, když trochu zapojíte představivost, že jo. Co je ale asi nejzajímavější je to, že nejvýraznější část Velké medvědice tvoří Velkého vozu, což je asi vůbec nejznámější a nejlíp rozpoznatelnej hvězdnej obrazec. Vsadim se, že si taky hned vybavíte, jak vypadá! Tvoří ho 7 nejjasnějších hvězd Velké medvědice.

Jinak souhvězdí Velké medvědice je jedno z nejstarších a nejvýznamnějších vůbec. Popsal ho v dávných dobách antiky Ptolemaios. To byl vědec, myslitel, astronom, astrolog a měl ještě asi milion dalších povolání, zkrátka a dobře to byl ve svý době velkej koumák. Jeho dílo mělo zásadní význam pro několik dalších staletí.

Velká medvědice ale kromě Ptolemaia nedala spát taky antickýmu filozofovi Aristotelovi a v průběhu staletí pak lákalo i spoustu dalších spisovatelů, myslitelů a umělců. K souhvězdí se váže několik mýtů, ale je to teda trochu zamotaný, zkusim vám to do příště rozmotat, hihi! Dneska se pojďme vyrovnat s informací, že Velkej vůz je vlastně jen součástí daleko většího souhvězdí. To je celkem překvápko, co říkáte? Já teda mrkám na drát!

Tak se mějte, písklata, já zatím letim šmejdit dál!

Vaše myška Bibi