Vesmír

Souhvězdí 2. díl

Čau písklata!

Dneska pokračujem v krasojízdě po souhvězdích – a bude to paráda! Mám pro vás zase pár čupr zajímavostí, kterejma se pak budete moct blejsknout!

Minule jsme si objasnili, co to souhvězdí vůbec je a že jich je 88. Těchhletěch 88 oblastí na obloze čárami rozdělil astronom Eugéne Delporte z Belgie proto, aby se v těch souhvězdích vůbec dalo orientovat, určit jejich velikost a tak podobně. To mě vede k domněnce, že by vás možná zajímalo…

Které souhvězdí je největší a nejmenší?

Našla jsem, že největší souhvězdí se jmenuje Hydra. Kdybyste to chtěli fakt přesně a v číslech, zabírá 3,16% oblohy. Leží na nebeským rovníku a její větší část leží na jižní obloze. Právě kvůli tomu, že leží na tomhle rovníku, tak je pozorovatelná ze všech částí a koutů světa. My tady u nás můžeme Hydru pozorovat na jaře. Nejjasnější hvězda souhvězdí se jmenuje Alphard.

Naopak nejmenší souhvězdí je souhvězdí (jižního) Kříže. V řeči čísel zabírá jen 0,16% oblohy a my tohle souhvězdí od nás vůbec nemůžeme pozorovat. A vůbec z celý Evropy to nejde – viditelný začíná bejt až v severní Africe. Druhý nejmenší souhvězdí na severní straně oblohy se jmenuje souhvězdí Koníček – skládá se ze 4 hvězd, který maj připomínat hlavu koníka. To je roztomilý, co?

Tak já zase letim šmejdit dál. Pište mi!

   I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi