Vesmír

Souhvězdí

Čau písklata!

Jak se máte? Jste zvědaví, na co si posvítíme dneska? Hned vám to povim! Dneska nakousneme nový téma – souhvězdí! Určitě jste už někdy v noci pozorovali oblohu a vsadim se, že poznáte minimálně Velký vůz. Možná i Malý! Ale souhvězdí je daleko víc. A přišlo mi dobrý se o nich obecně dovědět něco víc, takže jdem na to!

Schválně – kolik myslíte, že je souhvězdí na obloze? Kolik jich znáte, no? Já jsem si vzpomněla tak na 6, možná 7. No ale pak jsem se zahryzla do sítě a vyskočila na mě informace, která mě úplně položila. Ale o tom potom! Vezmeme to pěkně od začátku.

Co to vůbec souhvězdí je?

Je to přesně ohraničená oblast na obloze. Ten hlavní obraz je tvořenej spojnicí těch nejjasnějších hvězd v souhvězdí. Ke každýmu souhvězdí patří určitej kus oblohy. Představte si to třeba jako… když vidíte mapu světa a jsou na ní vyznačený jednotlivý země. Podobně to funguje u souhvězdí, který jsou jednotlivejma částma oblohy. Souhvězdí pomáhají v orientaci na hvězdné obloze. Spousta názvů souhvězdí pochází ještě z dob starého Řecka, kdy byly pojmenovány po bozích, bohyních, bájných postavách nebo jevech a věcech.

Kolik je souhvězdí?

Jak už jsem naznačila na začátku, nespočítáte je na prstech jedný ruky. Ani obou. Je jich totiž – a teď se podržte – 88! Takový numero jsem teda nečekala! Celá obloha je teda rozdělená na 88 oblastí – souhvězdí. V roce 1930 to takhle ustanovila Mezinárodní astronomická unie.

Ale abyste nedošli k mylnýmu závěru. Rozhodně není možný vidět všech 88 souhvězdí najednou. Protože je Země kulatá a obíhá kolem Slunce, vidíme vždycky jen určitej výsek oblohy. Ve výsledku to znamená, že v každým ročním období vidíme jinou část oblohy. Proto se můžete setkat s rozdělením a jarní, letní, podzimní a zimní oblohu. V každým období jsou nejlíp viditelný a pozorovatelný určitý souhvězdí. Kromě nich pak ještě existujou souhvězdí, kterým se říká cirkumpolární nebo taky obtočnová a ty jsou vidět celej rok, protože se nikdy nedostanou pod obzor.

Ale to rozeberem zase někdy příště, jo? Mezitím popřemýšlejte, který souhvězdí vlastně znáte a co o nich víte. Já letim šmejdit dál! Vy se mějte a pište mi!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi