Zprávička

Vánoce v jiných zemích 2. díl

Milé děti!

Už jednou jsme si povídali o tom, jak se slaví Vánoce v jiných zemích. Dneska si povíme o dalších tradicích a zvycích, které možná od nás, z České republiky, neznáte.

Rusko

Vánoční svátky se v této velké zemi slaví dvěma způsoby: buď jsou to takzvané pravoslavné Vánoce, které připadají na 6. až 7. ledna, nebo na Nový rok (1. ledna). Dárky rozdává Děda Mráz, kterého doprovází jeho vnučka Sněhurka v bílém kožíšku. Dříve děti dostávaly dárky pod polštář, dnes mají, stejně jako jinde, vánoční stromeček – jolku. Samozřejmě nechybí ani tradiční pokrmy, jako je sladký pšeničný nákyp, perník a pečené vepřové maso.

Francie

Ve Francii naděluje dárky Père Noël. Je v podstatě totožný s americkým Santou Clausem. Česky bychom mu mohli říkat také Otec Vánoc, dárky nosí stejně jako Santa ráno 25. prosince. Vánoce jsou pro Francouze svátky jídla – štědrovečerní večeře může trvat i několik hodin, no jen si to představte! Oblíbeným pokrmem je krůta, dále pak záleží na jednotlivých regionech, zkrátka jiný kraj, jiný mrav!

Vaše prasátko Pigy