Zprávička

Svatý Valentýn

Zdroj: freepik.com

Hůhůů, holčičky a chlapečkové,

jestlipak víte, jaký svátek slavíme 14. února? Z dáli už slyším správnou odpověď. Ano, 14. února je den Svatého Valentýna. V tento den si lidé vyměňují dárky, dávají si květiny, čokolády, nebo si také píší zamilované vzkazy.

Svátek svatého Valentýna má velmi dlouhou tradici, dokonce se říká, že měl své kořeny už ve starověkém Římě. Staří Římané tehdy slavili svátek Luprecalia. V předvečer svátku se vkládaly jména dívek do krabice a chlapci si je druhý den losovali. Ta dívka, jejíž jméno si vylosovali, se měla stát na celý rok jejich milou v následujícím roce. Podle jiné pověry se ale svátek stal známý až díky knězi Valentýnovi, který tajně oddával zamilované páry. Valentýn se ale tímto protivil rozhodnutí císaře Claudia II. a za svou opovážlivost byl 14. února popraven. Svátek Luprecalia se spojil s mučednictvím Valentýna, a tak údajně vznikla dnešní tradice.

Valentýn se slaví především ve Spojených státech, Spojeném království a Irsku, ale postupně se dostává i k nám do střední Evropy. A co vy, hůhůů,budete někomu posílat Valentýnku? Pigy vyhlásil velkou valentýnskou soutěž, tak malujte, pište a posílejte, třeba se na vás usměje štěstí!

_tip_

 

 

Vaše sova Heda