Zprávička

Svatý Valentýn

Hůhůů, holčičky a chlapečkové,

jestlipak víte, jaký svátek slavíme 14. února? Z dáli už slyším správnou odpověď. Ano, 14. února je den Svatého Valentýna, a pro mnohé symbolizuje svátek lásky.

Svátek svatého Valentýna má velmi dlouhou tradici, dokonce se říká, že měl své kořeny už ve starověkém Římě. Staří Římané tehdy slavili svátek Luprecalia. V předvečer svátku se vkládaly jména dívek do krabice a chlapci si je druhý den losovali. Ta dívka, jejíž jméno si vylosovali, se měla stát na celý rok jejich milou.

Podle jiné pověry se ale svátek stal známý až díky knězi Valentýnovi, který tajně oddával zamilované páry. Valentýn se ale tímto protivil rozhodnutí císaře Claudia II. a za svou opovážlivost byl 14. února popraven. Svátek Luprecalia se spojil s mučednictvím Valentýna, a tak údajně vznikla dnešní tradice.

Nyní je ale tento den pověstný tím, že si lidé, kteří se mají rádi, vyměňují dárky, dávají si květiny, čokolády, nebo si také píší zamilované vzkazy.

Valentýn se slaví především ve Spojených státechSpojeném království a Irsku, ale postupně se dostává i k nám do střední Evropy. V Česku se totiž za svátek zamilovaných považuje hlavně 1. máj.

A co vy, budete někomu posílat Valentýnku? Nezapomeňte ji zabalit do vlastnoručně vyrobené obálky podle návodu zajíce Antonína!

_tip_

Vaše sova Heda