Vesmír

Souhvězdí Lva 2

Moje milý písklata, ahoj!

Doufám, že se máte parádně a jste připraveni na další dávku zajímavostí z hvězdný oblohy! Dneska budem pokračovat v souhvězdí Lva. Minule jsme si pověděli mýtus, podle kterýho zobrazuje Nemejskýho lva – lva, kterýho přemohl Héraklés v rámci plnění těch svých 12 šílenejch úkolů. No a dneska se podíváme na samotný souhvězdí.

Souhvězdí Lva se nachází na severní obloze a můžeme ho dobře pozorovat na jaře. Jeho nejjasnější hvězda se jmenuje Regulus, na kterou bysme se ze Země dostali za 68 světelných let. Jako Regulus ji pojmenoval slavnej astronom Mikuláš Koperník v 16. století. Ovšem pozor, hvězda Regulus je opravdová star! Patří totiž mezi takzvaný strážce nebes, mezi „Královské hvězdy“. Dlouho – od 3000 let před naším letopočtem, považte! – se dokonce mělo za to, že tahle hvězda ovládá všechno dění na obloze.

Za „Královské hvězdy“ byly od pradávna považovány 4 hvězdy, podle kterejch dřív lidi rozdělovali rok 4 roční období. Jsou to hvězdy, u kterých je Slunce v určitym bodě, a tím bodem začíná daný roční období. Hvězdy, který rozdělujou dráhu slunce a tím ohraničují roční období. Jsou to:

  • jaro – Aldebaran
  • letní slunovrat – Regulus
  • podzimní bod – Antares
  • zimní slunovrat – Fomalhaut

To znamená, že období mezi Aldebaranem a Regulusem je jaro, mezi Regulusem a Antaresem léto a tak dál.

Ale zpátky k hvězdě Regulus. Vždycky jí jménem byla přiřčena funkce královská (dřív se jí říkalo Rex, což znamená král, Regulus znamená malý král, Arabové měli pro hvězdu jiný názvy, ale význam byl vždycky podobný). Ty, co se narodili v jeho období, pod jeho vlivem, prý Regulus obdarovává bohatstvím, slávou a silou. Regulus je umístěn tam, kde má pomyslný lev na obloze srdce, proto se mu taky dřív říkávalo Lví srdce.

A aby toho nebylo málo, je to 20. nejjasnější hvězda oblohy! A víte co? To by možná pro dnešek stačilo! Já letim šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi