Vesmír

Souhvězdí Lva

Čau myšáci!

Dneska si posvítíme na v pořadí pátý zvířetníkový souhvězdí – na souhvězdí Lva (latinsky Leo). Kdybychom spojili jeho hlavní hvězdy, jakžtakž můžeme poznat krále zvířat, tedy lva – jakoby ležícího. No a jak asi tušíte, není to lev jen tak ledajakej. Podle mytologie totiž představuje takzvanýho Nemejského lva. To byl lev – velkej, nebezpečnej a taky prej nezranitelnej – kterýho měl Héraklés (neboli Herkules) za úkol přemoct. Pamatujete si, jak jsem vám říkala, že musel splnit 12 nebezpečnejch úkolů, ne? Tak souboj s tímhle lvem byl jedním z prvních. Ale jak přemoct nezranitelnýho lva, že jo? To je úkol za všechny prachy teda! Chápu, že jste zvědaví, jak se s takovym úkolem vypořádal, tak vám to zkusim nějak rychle shrnout:

Tomu lvovi se říkalo Nemejskej, protože žil v jeskyni v místě znamém Nemea. Mimochodem to město – Nemea – fakt existuje a i ta jeskyně fakt existuje, můžete se do ní zajít podívat! Jenom dneska je to především vyhlášená vinařská oblast. Narazila jsem na takovou vtipnost, chacha, to si poslechněte! Rodiči lva totiž prej byli: stohlavej obr a žena-had (napůl žena, napůl had). Tak já nevim! Ty báje jsou fakt bláznivý!

Nicméně tenhle lev nebyl žádnej mazlivej medvídek. Celýmu kraji dával pěkně zabrat. Do tý svý jeskyně lákal ženy a pak chytal i muže, který je chtěli vysvobodit. Jak jsem taky zmiňovala, mělo se za to, že tenhle lev je nezranitelnej. Jeho kůže byla něco jako brnění, prostě ho nemohla zranit žádná zbraň. A jak se to teda povedlo Héraklovi? V první řadě nevěděl, že lev je takový monstrum, když šel na věc. Měl normálně meč, luk a šípy a podobně, ale všechny zbraně si při boji zničil a nic. Šrámy měl spíš on, než lev. No a tak mu nezbejvalo, než se do lva pustit holejma rukama. Pořádně ho čapnul pod krkem a držel tak pevně, že se lev udusil. Héraklés pak lva stáhnul z kůže a kůži donesl jako důkaz králi Eurystheovi (to je ten, kterej mu zadal těch 12 úkolů). Král z ní měl ale tak ňák respekt, bál se jí nebo co, tak si ji Héraklés nechal a od tý doby ji nosil a vlastně ho díky svejm vlastnostem skvěle ochraňovala, jako předtím lva! To je teda příběh!

A o samotným souhvězdí vám povim příště. Těšte se, bude to zajímavý! Já letim šmejdit dál.

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi