Vesmír

Souhvězdí Kozoroha 2

Moji milí myšáci a myšandy, ahoj!

Zdravím vás při našem pravidelném setkání pod hvězdnou oblohou. Na mě teď jako nějaká obří hvězda svítí obrazovka počítače, u které sedím a hledám odpovědi na všechny vaše zvídavý dotazy. Dnes pokračujeme v odkrývání tajemství souhvězdí Kozoroha, které jsme nakousli posledně.

Už jsme si řekli, podle kterého mýtu dostalo souhvězdí své jméno a taky jsem vám odkryla zásadní informaci, že souhvězdí Kozoroha nepatří zrovna mezi nejvýraznější. Je prostě takový nenápadný. Latinsky se mu říká Caprikornus a nachází se na jižní obloze a patří k souhvězdím letní oblohy.

Najdeme v něm obecně jenom velmi slabě svítící hvězdy. Hlavní hvězda se jmenuje Daneb Algebi a zajímavý na ní je především to, že je to dvojhvězda, a to dokonce zákrytová. Co to ale znamená, he? No je to tak, že jak hvězdy okolo sebe hvězdy točí, navzájem se v jistej moment zakryjí. Každá z hvězd má ale jinou svítivost, takže chvilku to vypadá, že svítí víc, chvíli míň. Právě takhle se pozná, že je to dvojhvězda – ani dalekohled totiž neumí rozeznat, že jsou ta hvězdy dvě, a prozradí je až proměnlivá svítivost.

A ještě jsem našla jednu zajímavost – poblíž hvězdy Mí Cap ze souhvězdí Kozoroha byla v roce 1846 objevena planeta Neptun! Hustý!

Ne, že by se v souhvězdí Kozoroha už nic zajímavýho nedělo, ale jsou už všechno takový hodně odborný detaily se spoustou výrazů, ve kterejch se nevyznám ani já, hihi!

Já myslim, že nám to takhle stačí! A frčíme dál! Nebo aspoň teda já letim šmejdit dál.

A vy se mějte, písklata!

Vaše myška Bibi