Vesmír

Neptun

Čauky písklata!

Nemůžu tomu skoro ani uvěřit, ale dobrali jsme se až na poslední zastávku sluneční soustavy – planetu Neptun. Pojďme se s ním seznámit!

  • Neptun je osmou a poslední planetou sluneční soustavy. Jako jediný ze sluneční soustavy byl objeven na základě složitých matematických výpočtů. Vědcům totiž při pozorování vesmíru a planet nemohl uniknout fakt, že Uran se jaksi nenachází tam, kde by podle výpočtů měl. No a jasně že jim vrtalo v kebulích proč to tak je. A tak začali přemýšlet, že by to mohlo mít na svědomí gravitační pole jiný planety. A ono fakt jo! V roce 1846 byl Neptun pány Johannem Gallem a Louisem d´Arrestem. Později se přišlo na to, že Neptun už byl pozorován roky před oficiálním objevem, jenže astronomové se domnívali, že jde určitě o hvězdu, a ne o planetu. A ejhle!
  • Patří mezi plynné obry a jmenuje se po římském bohu moří – Neptunovi.
  • Neptun je modrý a má poměrně prudký větry. Hihi, teď to možná vyznělo jinak, než jsem myslela! Chtěla jsem říct, že je celkem nehostinný – je tam zkrátka dost větrno. Větry vanou neuvěřitelnou rychlostí, třeba tisíc kilometrů v hodině nebo tak – wow! To by mě to asi dost rychle odfouklo, hihi!
  • Je to šnek! Vesmírem se pohybuje strašně pomalu. Kolem Slunce oběhne jednou za 165 let. Takže jestli dobře počítám, tak to se od jeho objevení stalo zatím jenom jednou. JEDNOU! To je teda úlet!

To by nám na úvod mohlo stačit, co říkáte? Ale nebojte, na Neptunu se ještě zdržíme. Čekají nás jeho temný skvrny, prstence, roční období i záhadný měsíce! Tak já letim šmejdit! A kdybyste se chtěli na něco zeptat, napište mi!

Vaše myška Bibi