Vesmír

Souhvězdí Herkula 1

Ahojte myšáci a myšandy!

Vaše pravidelná dávka kosmických zajímavostí je zase tady! Těšili jste se? Já teda jo! Dneska se vrhneme na další souhvězdí, a to souhvězdí Herkula. Je to pátý největší souhvězdí na obloze. V tomhle rozsáhlým souhvězdí můžete vidět postavu klečícího obra. Obra – to jako Herkula. No jo, jak už asi tušíte, za jménem tohohle souhvězdí bude zase stát nějakej pěkně silnej příběh. A tušíte správně! Pojďme si na něj trošku posvítit.

Ví někdo, kdo byl Herkules? Co? Jestli vám to jméno je jen povědomý, ale jinak moc netušíte, nezoufejte. Od toho tu máte mě! Já vám všechno povim a objasnim! Herkules byl další superhrdina z řeckých bájí. Možná jste ale narazili na jméno Hérákles. Je to takovej chytáček, vyjasníme si to hned na začátku: Hérákles a Herkules jsou jedna a tatáž osoba, řecky je to Hérákles, latinsky Herkules. Ale je to furt ten stejnej! To si pamatujte!

A co byl zač? Byl to syn nejvyššího boha Dia a dost možná nejslavnější řeckej hrdina. Jeho matkou byla Alkméné, Perseova vnučka. Héráklés přišel na svět jako nejsilnější silák za všech siláků, hihi. No, prostě – nejsilnější z lidí. Ale neměl to v životě jednoduchý. Už samotný jeho narození neproběhlo v klidu. Když se blížilo, Zeus prohlásil přes ostatními bohy na Olympu, že dnes na svět přijde hrdina, bojovník a silák, jakýho svět ještě neviděl, a bude vládnout všem mužům.  Ten hrdina nebude nikdo jiný, než jeho potomek. Diově manželce Héře se ale vůbec nelíbilo, co právě slyšela. Žádného potomka nečekala a byla naštvaná, že ten, o kom Zeus mluvil, bude potomek, ale nemanželský. Rozhodla se proto zakročit a vymyslela lest…

To je teda situace! Jakou lest Héra použila? To si řeknem zase příště! Mezitím letim šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi