Vesmír

Souhvězdí Hadonoše 2

Čau písklata!

Jste připraveni na další várku vesmírnejch zajímavostí? Doufám, že už jste od minula vstřebali tu informaci o 13. zvířetníkovým souhvězdí? To je celkem nečekaná pecka, co? Ale abychom tomu všemu dobře porozuměli, dáme naše klasický kolečko – latinskej název, co znamená název a tak. No však už to znáte. Jdem na to!

Na úvod si ale ještě vysvětlíme jednu věc. Možná jste totiž zmatení, že všechna ostatní zvířetníková souhvězdí znáte taky jako pojmy z astrologie – jako znamení zvěrokruhu. Je ale důležitý znát rozdíl mezi pojmy astronomie a astrologie, každej je totiž úplně o něčem jinym!

Věřim, že to víte, ale pro jistotu:

  • Astronomie = věda, která se zabejvá vesmírem
  • Astrologie = není věda jako taková, zabývá se horoskopy, hledá souvislosti mezi děním na obloze a na Zemi a hledá v nich souvislosti

Tak doufám, že je to jasný, a teď zpátky k souhvězdí Hadonoše.

Latinsky se mu říká Ophiuchus. Má představovat muže držícího hada. Zajímavý je, že před rokem 1930, kdy byly oficiálně ustanoveny hranice souhvězdí, bylo souhvězdí daleko větší, vlastně obrovský. Bylo totiž spojený se souhvězdím Hada. Ve zmíněným roce se ale hranicema oddělila hlava hada od ocasu a teď je bereme jako dvě souhvězdí.

Název má Hadonoš údajně podle řeckého léčitele Aeskulapa (čti Eskulap) z 13. století před naším letopočtem. Ten byl prohlášen za boha léčitelství. Zobrazuje se jako takovej fousatej chlap s hadem. Překvapivý, že?

V Hadonoši najdeme několik zajímavejch hvězdokup nebo dvojhvězd. Mě ale zaujala reflexní mlhovina IC 4603, která je zde taky k vidění. Je to nádherná barevná podívaná! Reflexní mlhovina je takovej oblak prachu, kterej odráží – proto se jí říká reflexní – světlo z okolních hvězd. Je fakt parádní – určitě si ji vygůglete a mrkněte na ni!

A já letim šmejdit dál, kámové! Pište mi a zůstaňte zvídaví!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi