Vesmír

Souhvězdí Býka

Čau hvězdy!

No jo, vy jste moje největší a nejzářivější hvězdy, víte to? Protože jste nejlepší! Všechno vás zajímá a já miluju všechny vaše dotazy! Rozhodně je posílejte dál!

A co máme dneska na programu? Začali jsme rozebírat jednotlivá zvířetníková souhvězdí. Víme, že jich je 12 a minule jsme začali souhvězdím Berana. Dneska mrknem na Býka!

Býk se latinsky řekne Taurus – na tohle označení asi narazíte. Souhvězdí se nachází na severní obloze a Slunce jím prochází od 13. května do 20. června. Troufám si říct, že Býka na obloze si všimnete. Je to totiž poměrně výrazný souhvězdí. Svou rozlohou je největším souhvězdím na naší obloze! Nejjasnější hvězdy souhvězdí mají spojovat body na hlavě a přední části těla býka. Podle mytologie ten býk je převtělený bůh Zeus, který v týhle podobě unášel dceru krále Agénóra, Europu. Unášel ji z afrického kontinentu a přeplaval s ní na Krétu a celou tuhle pevninu pak po ní pojmenoval. No jo, Evropa!

Nejjasnější hvězda souhvězdí se jmenuje Aldebaran. Souhvězdí Býka taky obsahuje dvě hvězdokupy, které se jmenují Hyády a Plejády. Jsou to takzvané otevřené hvězdokupy. Otevřená hvězdokupa je takový seskupení hvězd, desítek až stovek, který jsou stejně starý a jsou viditelný i pouhým okem. To je docela hustý, co myslíte? A to není všechno! Kromě toho v Býkovi najdeme ještě úkaz známý jako Krabí mlhovina. To si musíte vygooglit, to je nádhera! Je to takovej nádherně barevnej… flek. To jsem vás asi moc nenalákala, co? Hihi! Ale je to fakt překrásný! Tahle mlhovina je ve skutečnosti zbytek supernovy z roku 1054.

Víte co, tohle je superzajímavý! Ještě se k tý Krabí mlhovině později vrátíme! Ale teď už letim šmejdit dál. Mějte se písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi