Zprávička

Ptakopysk

Čau písklata!

Neuhádnete, co jsem našla v poště! To budete čubrnět! Přišel mi zvláštní e-mail od jistého ptakopyska Sama, kterej by si se mnou rád dopisoval! A to není všechno, poslal mi i fotku! A ta jeho fotka, ta mě teda dost překvapila, protože takovýho tvora jsem ještě nikdy neviděla. Vypadá trošku jako bobr, ale místo tlapek má ploutve a místo čumáčku zobák. Jo, vidíte dobře! Kožich, ploutve a zobák! Týjo!

Nejdřív jsem si myslela, že si ze mě někdo vystřelil… pak jsem se ale zahryzla do sítě a zjistila jsem, že Sam – tedy ptakopysk podivný – opravdu existuje a že mi píše až z Austrálie! Chápete to? Já jsem z toho paf!

A to nebylo jediný překvapení, který mi moje pátrání po internetu přineslo:
Dozvěděla se, že samice ptakopyska svá mláďata kojí, ale ta se na rozdíl od jiných savců líhnou z vajec. Přírodověda jim proto přisoudila speciální řád ptakořitných. Pfff! To jsou věci. A čtěte dál: ptakopysk byl objeven v 18. století a stejně já si vědci tehdy mysleli, že tak zvláštní zvíře snad ani nemůže existovat. Ptakopysk je masožravec, žije v noci a ve volné přírodě se dožívá až 16 let. V zemi svého původu je moc oblíbený a také zákonem chráněný. Dokonce natolik, že Austrálie zakázala jeho vývoz mimo své území.
Achjo! To je teda pech. Pokud si budu chtít se Samem pokecat osobně, budu muset letět až na opačnej konec světa. Možná by ale takový setkání stálo za to, protože s ptakopyskem je opravdu legrace. Koukněte se sami! Tady je video, který jsem pro vás objevila.

A já zase letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

myška Bibi

P.S. Trocha opakování ještě nikomu neublížila! Mám pro vás pár kontrolních otázek:

1. Ve které zemi žije ptakopysk?

a) Austrálie
b) Japonsko
c) Indie

2. Mláďata ptakopyska se:

a) líhnou z vajec
b) rodí živá
c) nosí je čáp

3. Co má ptakopysk na nohou?

a) boty
b) ponožky
c) ploutve

správné odpovědi: 1a, 2a, 3c