Vesmír

Proč nosí astronauti skafandr?

Zdroj: freepik.com

Hůhůů, holčičky a chlapečkové,

moc ráda létám vysoko nad stromy, někdy se odvážím o kousek výš, abych viděla svět hezky z výšky. Ale kdybych vyletěla hodně vysoko, musela bych si už obléknout skafandr jako opravdový astronaut.

Minule jsem vám vysvětlila, co je vesmír a co vše v něm najdete, dneska si řekneme, proč musí astronauti, tedy lidé, kteří létají do vesmíru, nosit ve vesmíru ochranný oblek zvaný skafandr.

Skafandr chrání lidi před nepříznivými podmínkami panujícími ve vesmíru. Především dodává astronautovi vzduch, který se ve vesmíru nevyskytuje. Dále tam panují velké teplotní rozdíly, díky skafandru není člověku ani zima ve stínu, ani horko na sluníčku. Speciální oblek také člověka ochraňuje před nebezpečným zářením, které se šíří vesmírem, vyrovnává okolní tlaky, na které není lidské tělo zvyklé, a podobně. Skafandry jsou velmi těžké a mohutné, práce v nich není pro astronauty jednoduchá.

Co by se stalo, kdyby si astronaut ve vesmíru skafandr svlékl? Do 20 vteřin by ztratil vědomí a následně by vlivem velké zimy zmrzl jako nanuk.

_tip_

Vaše sova Heda

  • Poslouchej Pigyho rádia také v mobilu a tabletu

    Pigy.cz

    Appka ti nabízí k výběru 4 rádia, která hrají nepřetržitě 24 hodin

    Sledovat můžeš také novinky kde najdeš pozvánky na akce s prasátkem Pigy, soutěže o ceny a další zajímavosti ze světa prasátka Pigy a jeho kamarádů.

    Stahuj appku pro iOS Stahuj appku pro Android