Vesmír

Podzimní rovnodennost

Moje milý písklata!

Dlouho jsme se neviděli a neřekli jsme si nic o Zemi a vesmíru. Jak jsem vám slíbila, strávila jsem ten čas šmejděním a hledáním, až jsem pro vás vyšmejdila další zajímavost! Zjistila jsem, že dneska, 23. září, je podzimní rovnodennost. Pojďme si říct, jak to všechno funguje a proč je to zrovna dneska. Tak si držte klobouky!

Jak už jste možná pochopili z názvu, rovnodennost znamená, že den i noc jsou úplně stejně dlouhý. Už víte, že dýlka dnů a nocí se během roku mění, v zimě máme delší noci a v létě zase dny. Někdy teda musí nastat ten případ, že noc a den jsou přesně půl na půl a oba mají 12 hodin. To se stává dvakrát ročně, na jaře a na podzim. A ta podzimní rovnodennost je právě dneska! Každej rok to vychází malinko jinak, ale vždycky je to kolem 22. nebo 23. září.

Všechno to vlastně souvisí se zemskou osou, o který už jsme si říkali. Díky sklonu zemský osy víme, že v zimě je ke Slunci víc nakloněná jižní polokoule a v létě severní. Logicky teda musí nastat okamžik, kdy se to prohodí – no a to je právě na jaře a na podzim. V létě tady máme dny nejdelší, protože my v Česku na severní polokouli jsme nakloněný ke Slunci. Postupně se pak vzdalujeme od Slunce, dny jsou kratší a kratší a na podzim se zkrátí natolik, že jsou stejně dlouhý jako noci.

V den rovnodennosti taky Slunce svítí zároveň na oba zemský póly, to jsou ale věci, co? Proto se během rovnodennosti střídá polární den a noc, o kterých už jsem vám povídala. Na severním pólu dneska Slunce po půl roce zapadá a na jižním zase vychází.

No jak vidíte, je to všechno hrozně zajímavý a skvěle vymyšlený. Hlavně to spolu všechno souvisí! Zemská osa, rovnodennost, polární den a noc… Země se otáčí kolem svojí osy a kolem Slunce. No, mně už se z toho otáčí celá hlava, ze všech těch informací. Tak si to schroupejte a zůstaňte zvídavý! Já jdu šmejdit dál a příště si řekneme zase něco zajímavýho o Zemi nebo vesmíru.

Čus bus a pište mi!

 

_tip_

Vaše myška Bibi