Vesmír

Zemská osa

Moje milý písklata, ahoj!

Dneska se na skok vrátíme k tomu, jak se Země otáčí. Říkala jsem si, že by bylo dobrý se o tom zmínit trochu podrobněji, co vy na to? Pojďme s tou naší Zemí vytočit pár piruet!

Trochu si to zopákneme: Země obíhá okolo Slunce, a zároveň se otáčí okolo zemské osy. Zemská osa, hm, to je sice hezký, ale neřeklas nám, Bibi, co to je. Nebojte, hned to napravím! Je to navíc docela jednoduchý – je to osa, podle který se Země otáčí. Představte si to asi tak, jako by Země byla napíchnutá na špejli, která spojuje severní a jižní pól a prochází středem Země – no a ta špejle je zemská osa. Ve skutečnosti tam samozřejmě žádná špejle není, že jo, říkám vám to jen, abyste si to dokázali představit.

Co je ale nejdůležitější je fakt, že to, že Země pořád rotuje kolem zemský osy má na svědomí to, že se střídá den a noc a potažmo pak taky roční období. Jak se Země postupně otáčí, jedna strana je vždycky otočená ke Slunci, a tedy osvětlená (tam je zrovna den) a druhá strana je ve tmě (a je tam noc). Jedna otočka kolem zemský osy zabere celej den, to jsme si teď řekli. Ale můžu vám to říct naprosto přesně, protože se to ví! Dělá to 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy.

Když o tom tak ale přemejšlim, tak neplatí, že by pořád byl den stejně dlouhej jako noc. V létě je to přece jinak než v zimě. A co takovej polární den? Nebo polární noc? Víte co? Já to jdu vyšmejdit a povim vám to příště!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi