Vesmír

Pluto

Ahoj myšáci a myšandy!

Zdravím vás z intergalaktických dálek! Je to neuvěřitelné, ale v našem vesmírném putování jsme prošli už celou sluneční soustavou. Ale nebojte, planety nejsou to jediné, co ve vesmíru je. Právě naopak! Máme toho ještě spoustu před sebou! Ale… než se do toho pustíme, mám pro vás dneska ještě jednu malou lahůdku. A tou je Pluto.

Slyšeli jste někdy o Plutu? Povim vám jeho příběh. Pluto totiž ještě před několika lety býval poslední planetou sluneční soustavy. Co se stalo? Jak může nějaká planeta ze sluneční soustavy vypadnout? Rozumíte tomu? Nebojte, já vám to všechno vysvětlím, od toho jsem tady!

Stalo se to v roce 2006, kdy tady u nás, v Praze, proběhla mezinárodní astronomická konference, kde se všichni vědci domluvili, že Pluto bude vyloučeno ze seznamu planet sluneční soustavy. Bylo poníženo z planety na trpasličí planetku. Pluto je totiž menší, než spousta měsíců sluneční soustavy a jeho postavení ve sluneční soustavě se proto probíralo už od jeho objevení v roce 1930. No a teď fakt došlo takzvaně na lámání chleba (to přísloví mě naučil Hugo, hihi), protože byl objeven pla-ne-toid (jojo, další druh vesmírnýho tělesa) Eris, který je o něco větší, než Pluto, takže by měl být teoreticky poslední planetou sluneční soustavy on a ne Pluto.

Takže Pluto, pápá! Na tý pražský konferenci se nově ustanovila definice planety jako takové (definice znamená vymezení pojmu) – jako jak musí být veliká, jakej musí mít tvar a tak dále a tak dále. Pluto po vyřčení týhle definice mezi planety už jaksi nepasovalo, takže to bylo jasný. Přepsaly se dějiny a poslední planetou naší soustavy je v týhle chvíli Neptun.

Každopádně Pluto je nesmírně zajímavá trpasličí planetka a já si nenechám ujít příležitost, abych vám o ní příště neprozradila něco víc! Těším se na to! A teď už zase letím šmejdit dál.

Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi