Vesmír

Pluto 2. díl

Ahoj, ahoj, ahoj!

Tak jsem zase tady, písklata. Dlužím vám totiž něco o Plutu, jestli se nepletu! Jak si určitě pamatujete, dřív bylo Pluto poslední planetou sluneční soustavy, ale v roce 2006 byl pojem planeta znova definován (jakou musí mít velikost, hmotnost a tak podobně). A protože Pluto už pak do týhle škatulky nepasovalo, bylo ze sluneční soustavy vyloučeno. Teď je Pluto trpasličí planetou. A rozhodně ne nezajímavou! No řekněte sami:

  • existence Pluta se tušila už před více než sto lety. Samotný objev Pluta se však datuje do roku 1930.
  • kolem Slunce oběhne jednou za 248 let. To znamená, že od doby svého objevu ještě svou cestu kolem Slunce ani nedokončil! No já padám!
  • okolo své osy se otočí jednou za 367 dní.
  • Pluto má své vlastní měsíce, které ho obíhají. Zatím se ví o pěti. (Vlastní měsíce má i skoro každá planeta sluneční soustavy – kromě Merkuru a Venuše.)
  • vzhledem k tomu, jak je Pluto daleko, je jeho zkoumání poměrně obtížné. To vám asi ani nemusim říkat, dovedete si to představit! V každým dalekohledu je to pořád jen jakási malá, hooodně vzdálená tečka na obloze. Spoustu informací jsme získali až díky sondě New Horizons, která v roce 2015 proletěla okolo Pluta a přinesla úplně první snímky jeho povrchu. Úplně první v historii! Díky tomu se přišlo na to, že Pluto je možná ještě o fous zajímavější, než se původně myslelo. Musim říct, že jsem se na Youtube dívala na pár videí z týhle sondy. Je to neuvěřitelně krásná a tajemná podívaná, ze který se tají dech. Jo a naschvál – tipněte si, jak dlouho sonda k Plutu letěla! Odpověď najdete na konci článku 😉
  • povrch Pluta je pevný, skládá se hlavně z kamenů a ledu. Ledem nemyslim zmrzlou vodu, ale jinej prvek – metan. Na jeho povrchu jsou taky řeky a jezera z kapalného dusíku. … No, nebojte. Taky si neumim představit řeku z ničeho jinýho, než z vody, hihi!
  • vědci přišli taky na to, že Pluto postupně rudne. Asi má vztek, hihihi! Dělám si srandu! Prej se ta změna barvy děje díky nějakejm chemickejm reakcím.
  • je pojmenovaná podle římského boha podsvětí.

To jsou věci, co? Ten vesmír mě teda bere, to vám povim! Letim šmejdit dál! A vy mi napište, kdybyste potřebovali vědět nebo objasnit něco vesmírně zajímavýho.

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi