Zprávička

O zatmění Slunce s Bibi

Čau myšáci a myšandy!

Představte si! Prohryzávám se sítí internetu, hledám pro Pigyho a pro vás odpovědi na všechny ty otázky o vesmíru, a na co nenarazím! To budete čubrnět! Možná jste někde zaslechli, že před pár dny proběhlo zatmění Měsíce. No jo, zatmění Měsíce, to je sice hezké, ale v noci se spí, že jo, a taky jsou často mraky, takže není jisté, že jeden něco uvidí. Ale proč o tom mluvím! Totiž – tenhle rok to zatměním Měsíce nekončí. Bude i zatmění Slunce!!

Týjo! To je prostě bomba! Hned vám o tom řeknu něco víc. Na netu píšou, že zatmění slunce je „astronomický jev“. Prostě – je to něco, co se děje ve vesmíru, když se planety při svém pohybu dostanou do určité pozice. V tomhle případě je to ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce – a tím Slunce zakryje. Zatmění je hned několik druhů, podle toho, kolik toho Měsíc ze Slunce zakryje. Říká se jim částečné, úplné, nebo třeba prstencové.

To úplné zatmění Slunce je pěkně tajemná záležitost, to vám teda povím! A to nejen proto, že k němu dochází fakt výjimečně. Když se to stane, když Měsíc úplně zakryje Slunce, ochladí se a setmí…  celé je to maličko strašidelné. Brr! Ale stejně bych to někdy chtěla vidět, hihi! Zatmění Slunce je vidět vždycky jenom z určitých míst na Zemi.

Jak už jsem zmiňovala, k nejbližšímu úplnému zatmění Slunce dojde už tenhle rok, 21. srpna. My, tady v České republice, ho ale bohužel tentokrát neuvidíme. Kdyby ho někdo fakt moc chtěl vidět, může se za ním vydat do Ameriky. Na netu psali, že bude nejlíp viditelné ze státu Kentucky. Pátrala jsem ještě dál a našla, že z Čech bude úplné zatmění Slunce viditelné až 7. října v roce 2135. Hm! Že bychom tedy s Pigym zajeli radši letos do té Ameriky?

Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi