Zprávička

O vesmíru s Bibi 1. díl

Čau písklata,

ráda si vyhledávám informace a dokážu najít odpověď na každou otázku!

Pigy mě požádal, abych mu pomohla najít odpovědi na jeho otázky o vesmíru. Ale to není jen tak! Vesmír je totiž strašně veliký a složitý. Ale nebojte se, společně to po malých kouskách zvládneme.

1) Co je to vesmír?

Tak za prvé, abyste věděly, když se podíváte nahoru na nebe, vidíte vesmír.  Naše planeta Země, po které chodíme, běháme nebo skáčeme, tvoří součást vesmíru, spolu s dalšími planetami, hvězdami, nebo dokonce i galaxiemi!

Země je v porovnání se zbytkem vesmíru malinká, jako když si porovnáte svůj malíček se zbytkem těla.

2) A kde v tom velkém vesmíru Zemi najdu?

I když je Země malá, je součástí něčeho většího, co se nazývá sluneční soustava. Ve středu sluneční soustavy je Slunce, tedy to sluníčko, které na nás ve dne svítí a díky kterému je nám teplo. Sluneční soustava poté patří do ještě větší Galaxie Mléčné dráhy.

Představte si to třeba na své postýlce. Vaše postýlka je jako Země, váš pokoj je jako sluneční soustava a Mléčná dráha je celý váš byt nebo dům. A celý panelák, ulice nebo klidně i vesnice je jako vesmír.

Pro zvědavce mám ještě doporučení na poučný a zábavný výlet. Navštivte planetárium v Praze, Brně, OstravěIQ Land v Liberci nebo třeba planetární stezku v Hradci Králové.

Zase brzy ahoj!

Vaše Bibi