Zprávička

O snowboardingu

Ahoj kočičáci!

Pigy mě poprosil, jestli bych vám nemohl něco říct o snowboardingu. No že váháš! Snowboard mě baví! A vsadím se, že vástaky.

Víte ale, jak to s tím „sufrováním na sněhu“ všechno začalo? Snowboard má celkem zábavnou historii: říká se, že ho v 60. letech vymysleli američtí surfaři a skejťáci, když zjistili, že v zimě pro svůj sport nemají zrovna příhodné podmínky. Prvního předchůdce snowboardu sestrojil surfař Shermann Poppen. V roce 1965 vyrobil pro svoje děti hračku: přišrouboval k sobě dvě lyže. Výtvor pojmenoval „Snurfer“.

Postupně se pak metodou pokus-omyl hledala nejlepší konstrukce prkna. Nebyla to jednoduchá cesta. Navíc byl tehdy snowboarding považován za téměř sebevražedný sport a nebylo dovoleno na něm jezdit skoro na žádné sjezdovce.

Na začátku 80. let se pár kluků u nás v Čechách doslechlo, že existuje snowboard. Vlastnoručně si začali vyrábět svoje vlastní prkna. Učili se jezdit, od roku 1984 pořádali neoficiální mistrovství republiky. Pak ale všechno nabralo na obrátkách: v 90. letech se ze snowboardingu se stal jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů na světě – skupina snowboarďáků je dnes téměř stejně početná, jako skupina lyžařů. Sport, kterému se věnovalo pár nadšenců, byl nakonec uznán jako olympijská disciplína – poprvé se objevil v roce 1998 v Naganu v Japonsku.

A co vy, kocouři? Prkno, nebo lyže?

Mňau!

Váš kocour Vojta