Zprávička

Morový doktor 2. díl

Ahojte myšáci a myšandy!

Našli jste si, jak vypadal ten morovej doktor, o kterým jsem vám začala minule povídat? Ale že se ptám, určitě jo, že jo! No a co na něj říkáte? Hustý, co?

No každopádně ještě jsem vám o tomhle panáčkovi neřekla všechno, co jsem chtěla, takže se do toho pojďme pustit. Outfit, kterej morovej doktor oblíkal, jsme si popisovali minule. No prostě byl zakrytej od hlavy až k patě, měl dlouhej černej koženej plášť, rukavice, na obličeji masku s dlouhým ptačím zobanem, na hlavě klobouk a v ruce hůlku. Možná vám od minula trochu vrtalo hlavou, PROČ ta maska má tvar ptačího zobáku. To je dobrá otázka! Mě to totiž hned napadlo taky! Zahryzla jsem se do sítě a přinášim odpověď, jak jinak!

Teorií je vícero. Jedna z nich říká, že tvar zobáku odkazuje k víře, že některý druhy moru přenášeli ptáci. Lidi věřili tomu, že když na sebe vezmou ptačí podobu, nákaza se jim vyhne, ale to je spíš taková pověra. Pátrala jsem ale dál a přišla na to, že zobák nebejval prázdnej. Dávali si do něj směs bylin a voňavejch esencí. Takže to máme jeden důvod, proč měla maska tvar zobáku – aby vzniknul jakejsi zásobník na tyhlety serepetičky. Hlavním důvodem ale bylo to, že se tímhle voňavým opatřením snažili uchránit před zápachem zvaným miasma. Miasma je označení pro „otrávenej, jedovatej vzduch“. Věřilo se totiž, že mor se přenáší i vzduchem, nebylo tedy žádoucí dejchat ho a riskovat nákazu. A to, co měli moroví doktoři narvaný v zobáku, je od tohodle otrávenýho vzduchu mělo ochránit – prostě zobák sloužil jako takovej filtr. V masce-zobáku byly jen dvě malý dírky na dýchání – na každý straně jedna – tak, aby to stačilo na dýchání, ale zároveň aby se vzduch, než dojde k nosu, smísil se směsí, která v něm byla nacpaná, a doktoři pak nadechovali už „očištěnej“ vzduch.

No nicméně asi je vám jasný, že ani tenhle oblek nebyl všemocnej. Proti nákaze morem začalo fungovat především to, že se přišlo na to, jaká bakterie mor způsobuje a vynález moderních antibiotik, který tu mršku umí porazit. Ale ten oblek a celá historie je dost cool! A je dobrý to vědět!

Jo a ještě jsem vám zapomněla říct jednu věc: tahle maska je tak výrazná, že se později začala používat i v divadlech a na karnevalech a dodneška je to mega populární kostým!

Tak víte co, písklata? Já zase letim šmejdit dál!

Těšim se na vás zase příště! Mějte se!

_tip_

Vaše myška Bibi