Zprávička

Morový doktor

Čau písklata!

Tak co, jak se vám vede? Už jste si zvykli na všechny ty nový pořádky? Doufám, že jste našli radost i v tom, co zrovna prožíváme, a že jste veselí, i když musíme bejt pořád všichni doma a nosit roušky a mejt si ruce. Ale připomínám, a vy si to taky připomínejte, že tahle situace je jen dočasná! Nebude to takhle furt! A to je dobrá zpráva. Krom toho už jsme si taky řekli, že bejt teď doma je znak superhrdinství. Vy všichni jste moji malí superhrdinové a já jsem na vás moc pyšná!

Slyšela jsem, že vám Pigouš nahrává vzkazy o všech důležitejch věcech – že rouška patří za ouška, proč je důležitý si mejt ruce a tak. Já se podle toho taky řídím. Všichni tady máme na čumácích roušky, stejně jako vy. Ale víte, co mě napadlo? No jo, zahryznout se do sítě, hihi! To si takhle brouzdám a trochu se snažim najít nějakej příběh o rouškách, kterej bych vám pověděla, a najednou jsem narazila na obrázky takový trochu strašidelný masky s óbr ptačím zobanem. Začala jsem pátrat a ejhle – představte si, že ta maska se zobanem byla maska pro doktora! Jenže… ne tak pro ledajakýho doktora. Tomu, kdo nosil tenhle oblek, se říkalo morový doktor.

Podle názvu už asi tušíte, o co šlo. Tenhle ochrannej oblek pochází už z roku 1619, kdy se začal používat jako kompletní ochrana doktora od hlavy až k patě. Mor byl vysoce nakažlivá nemoc, která v různejch intervalech a v různý míře kosila obyvatelstvo na planetě už od roku 541, kdy máme doloženou jeho první epidemii. Tyjo, to už je teda nějakej pátek! No ale zpátky k tomu obleku morovýho doktora. Jak to vypadalo? Dotyčnej měl na sobě dlouhej černej koženej plášť, hlavu a obličej zakrytý černou maskou s velkým ptačím zobákem, a dál měl kožený kalhoty, boty, rukavice a klobouk. V rukou míval ještě hůl. No, docela zajímavý, co říkáte? Já vám to dopovim příště, protože tohle ještě není zdaleka všechno! Ale jak jsem to tak četla, říkala jsem si, že s tou rouškou to máme vlastně ještě docela v pohodě, co říkáte?

Tak já letim šmejdit dál. Zůstaňte doma a zvídaví!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi