Čus bus písklata!

Minulej dotaz na historii bruslí mě teda dostal, to vám povim. Pak jsem nad tim ještě dost přemejšlela a gůglila si starý fotky bruslařů… no sranda. A přes brusle jsem se za chvíli dostala k lyžím. Tak jsem si říkala, že vás o to nemůžu připravit. Takže dost řečí a pojďme k jádru věci! Kdo a proč vynalezl lyže?

Umíte lyžovat? Lyžování je jednim z nejoblíbenějších zimních sportů vůbec. Jasný, časem jim začal konkurovat snowboard a další, ale lyže jsou taková stálice, která ze zasněženejch kopců jen tak nezmizí. Je to totiž paráda, svištět si na těchhle dvou prkýnkách!

A jak teda vznikly? Abych odpověděla na tuhle otázku, zahryzla jsem se do sítě a přišla na to, že vlastně nikdo neví. Nejstarší lyže byly nalezeny v Rusku a jejich stáří datováno na 8000 let před naším letopočtem. To je teda crazy! Další prastarý lyže se pak našly třeba na území Norska nebo Číny.

S účelem lyží to je podobně jako s bruslema. První lyže (pra-lyže, hihi!) nebyly sportem nebo zábavou. Chápaly se a používaly jako dopravní prostředek. Dřív panovalo trochu jiný klima a tam, kde bejvalo hodně sněhu, museli vymyslet, jak se v něm pohybovat. A vualá – jak by řekl netopýr Pierre – tu jsou lyže!

Ví se, že v roce 1767 proběhly v Norsku závody na lyžích mezi vojákama. Jako oficiální sport pak byly zařazeny na Olympijský hry v roce 1924. Potom došlo k vopravdovýmu rozmachu lyžování a vznikaly jeho nový a nový podoby. Sjezdový lyžování, běžky, skoky na lyžích, akrobatický lyžování, biatlon… určitě jsem ještě na něco zapomněla. Vynálezem lyžařskýho vleku se pak lyžování chytlo i mezi obyčejnema lidma – nejen jako sport, ale i jako zábava.

Tak co, jakej druh lyžování máte nejradši vy a proč? Napište mi to! Já mezitím letim šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi