Vesmír

Komety 3. díl

Čau písklata!

Teda řeknu vám, ty komety mi nedaj spát! Já na ně pořád čučim a nemůžu se odtrhnout. Jsou tak krásný, výjimečný, speciální! Ale nejsem to jen já, koho komety fascinujou. Pozornost poutaly odjakživa. Když ještě lidi nevěděli, co kometa je a kde se vzala, byli z případnýho zahlídnutí jejího žhnoucího ohonu na obloze spíš trochu vyděšení, protože to bylo něco neznámého, co si neuměli vysvětlit.

Komety jsou dnes pod drobnohledem kosmických sond. Neustále se zkoumají a fotí. Díky tomu víme, jaký druhy chvostů může kometa mít a spoustu dalších zajímavostí.

Už taky víme, že komety jsou vesmírná tělesa a jsou pozůstatkem materiálu z doby, kdy se tvořila sluneční soustava. Z toho vyplývá –  jak už jsme si řekli – že se komety pohybujou v naší sluneční soustavě. Jejich dráhy jsou různý – některý obíhaj v určitých intervalech pravidelně kolem Slunce – takovým kometám se říká periodické. Pak jsou komety, který lítají po nepravidelnejch dráhách a ke Slunci se přiblíží třeba jen jednou a víckrát už se nevrátí. Těm se říká neperiodické.

Asi nejznámější kometou vůbec je Halleyova kometa (označuje se taky jako „1P/Halley“). Ze Země je vidět každých asi 75 nebo 76 let. Anglický astronom Edmund Halley v roce 1705 jako první předpověděl, že se TAHLE KOMETA ještě vrátí. Tedy že je to kometa periodická. A měl recht, kluk jeden ušatá, hihi!  Je to kometa periodická. Populární je kromě svých návratů v nejkratší době ze všech komet i proto, že je viditelná pouhým okem. I od nás! Naposled jsme ji tady z Čech mohli pozorovat v roce 1986 a její další přiblížení je vypočítaný na rok 2061. ACHJO! Já ji snad neuvidim, nebo co! Víte co, jdu si ji aspoň nakreslit! A vy byste měli taky – a obrázky mi pošlete!

Letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi