Vesmír

Sluneční soustava

Zdroj: freepik.com

Ahoj písklata!

Jsem ráda, že jste tady a rozpleteme spolu další tajemství vesmíru!

Dneska si povíme něco málo o sluneční soustavě. Určitě jste už o ní už něco slyšeli! Tu naši sluneční soustavu tvoří 8 planet, které v určitém pořadí obíhají kolem Slunce. Teda, samo to není tak jednoduchý, těch 8 planet je jen těch hlavních. Kromě nich tam obíhají ještě jiný malý planetky, kterým se proto říká trpasličí, dále pak přes 170 měsíců a další planety, komety a jiná tělesa. To je pořádná soustava, co? Celá tahle paráda vznikla před 4,6 miliardami let.

My si ale posvítíme na těch hlavních 8 planet, které v určitém pořadí obíhají kolem slunce. Nejblíž je Slunci Merkur, pak Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Až do roku 2006 se do sluneční soustavy počítalo i Pluto. Jenže v tom roce byla přijata nová definice (to je vlastně popis a vysvětlení určité věci nebo jevu) planety jako takové, a tu Pluto už zkrátka nesplňovalo a bylo zařazeno mezi trpasličí planety. A teď se podržte – víte, kde se rozhodlo o nové definici planety? Bylo to u nás v Praze! No jo, je to tak! No prostě, přepsaly se učebnice a Pluto si muselo sbalit kufry! Hihi!

Ale zpátky k hlavním planetám: přemýšleli jste někdy, z čeho jsou, z jakého materiálu? Já jo. Hned vám to povím! Merkur, Venuše a Mars jsou svým složením podobné Zemi, jsou kamenné, z různých druhů hornin. Zbylým planetám – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu se říká plynní obři, protože jsou složeny hlavně z plynů. O tom, jak která planeta vypadá a co je na ní zajímavého, si povíme zase příště. Do té doby se mějte krásně, písklata!

I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.

 

Vaše myška Bibi