Vesmír

Komety 2. díl

Myšáci a myšandy,

prohryzala jsem se k vám zas s novými supr čupr informacemi o kometách. Určitě si vzpomínáte, že kometám se dřív říkalo vlasatice a že na vesmírné poměry to jsou celkem malá tělesa, i když jsou vlastně několik kilometrů dlouhý, hihi.

Kometa má dvě části: hlavu a ohon. Ten ohon – to je mimochodem důvod, proč se jim dřív říkalo vlasatice – že za tou hlavou jakoby vlajou vlasy svázaný do culíku. Jenže, jak už vám asi došlo, ohon v tomhle případě nejsou opravdický vlasy. Je to takovej komeťáckej efekt – když má v sobě dost různejch plynů, vody a prachu, tak za sebou dělá tyhlety ohony. A teď se podržte, to je zajímavý, ohony se kometám dělaj různý, podle toho, z čeho vzniknou. Pokud vznikne ohon z plynu, je úzkej, rovnej a dlouhej a září modrým světlem. Když vznikne z prachu, je ohon kratší a silnější a snadněji viditelnej. A taky jsem našla, že délka ohonu komety může mít až několik tisíc kilometrů! Tý jo!!!

Jsou fakt hustý, ty komety, co říkáte? Mě se hrozně líbí! Uvidim, jestli o nich na síti vyhryznu ještě něco dalšího, to bych vám hnedka zase řekla, nebojte se. A teď už musim letět – vy víte proč!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi