Vesmír

Komety

Myšáci a myšandy,

všichni rychle sem, ahoj! Dneska pro vás mám peckózní informace! A o čem? Nebudu vás napínat – o kometách! Myslim si, že komety jsou krásný téma pro naše vesmírný výzkumničení!

Někdo z vás by mohl říct, že to je logický, když se teď bavíme o hvězdách, vždyť kometa je přece taky hvězda, jen s takovým tím ocáskem. Jenže, vážení, chyba lávky! Kometa není hvězda!

A co teda komety jsou? Jsou to: vesmírná tělesa sluneční soustavy. Malá tělesa složený hlavně z ledu a prachu, který taky lítaj kolem Slunce. Ale to sluneční horko jim nedělá moc dobře, protože v horku se odpařuje voda a led i plyny, že kterých je kometa složená, a pokud se pohybuje moc blízko Slunce, tak se kvůli tomu horku dřív nebo pozdějc úplně rozpadne.

Dřív, po staru, se kometám říkalo vlasatice. Já se picnu, vlasatice, hihihi! To je vtipný pojmenování, škoda, že jim to nezůstalo, žejo?! No tak tyhle vlasatice – jsou malý tělesa, a když říkám malý, myslim tim malý na vesmírný poměry – komety, až na výjimky, bejvaj velký několik kilometrů.

A teď už musím zase letět šmejdit dál! Mějte se písklata a příště si ještě povíme něco o kometách!

_tip_

Vaše myška Bibi