Zprávička

Kachna Justýna na cestách: Zásada č.2

Cestovatelská zásada číslo 2: DODRŽUJTE SIESTU!

Milí malí cestovatelé,

pokud se při svém prázdninovém putování, stejně jako já – vaše dnes už nejen domáctnostní kachna Justýna – vypravíte do jižních krajin, měli byste se obzvlášť držet mé zásady číslo dvě!
V opačném případě totiž budete velmi přechlapení, tedy chci říct PŘEKVAPENÍ, když si půjdete večer lehnout v obvyklý čas a zjistíte, že jste z celého města úplně jediní v posteli. Ostatním lidem totiž tou dobou teprve začíná takzvaný noční život. Všichni jsou v ulicích, procházejí se, sedí v kavárnách, povídají si a děti si hrají. Obchody mají otevřeno, a to nejen restaurace, ale třeba i kadeřnictví a obchody s hračkami a oblečením. Prostě všechno je jako by byl bílý den, až na to, že je pozdě večer nebo dokonce noc.

Ale jak to ti lidé dělají? Jako to, že mohou takhle řádit i několik hodin po půlnoci a nepřemůže je úpava, tedy ÚNAVA, samozřejmě! Ta záhada se jmenuje: SIESTA.

Pro lidi na jihu má opravdu veliký význam. Je to čas, kdy je venku největší horko, a zdejší lidé rozhodli trávit odpočinkem neboli siestou. Pokud si tady po obědě budete chtít koupit v obchodě třeba něco na zub, máte nejspíš smůlu. Je zavřeno, protože samozřejmě i obchodníci ctí siestu. Já, kachna Justýna – pravá odbornice na slovo vzatá, vím, že řád se musí dodržovat, a tak si i já po obědě pěkně natáhnu brka a odpočívám. Nebojte, není přikázáno tvrdě usnout, můžete si třeba číst nebo kreslit.

Nezapomeňte ale, že čím poctivěji budete siestu dodržovat, tím lépe si později užijete noční život.

Vaše kachna Justýna