Zprávička

Justýna radí: Co pomáhá na afty?

Ahoj maškarádíčkové, ehm, teda kamarádíčkové!

 

Nový rok provází pořádná zima a proto má spoustu lidí oslavenou, jejda, chtěla jsem říct OSLABENOU imunitu. A když se tak stane, tak se nám v puse můžou objevit afty. Afty, to jsou takové malé bílé bubínky, myslím PUPÍNKY. Nejsou moc příjemné, protože občas válí, teda ehm, pálí nebo  i bolí, takže se kvůli nim člověk nemůže ani dobře napít nebo najíst. Takže mě vůbec nepřekvapilo, když se mi ozval Tomášek, a ptal se mě, pomocí jakých bylinek se jich zbavíme.

A co tedy na takové takové tafty, ééé, myslím AFTY funguje?

Cibule, borůvky a mrkev

Afťáky jistojistě zničí minule, ehm, CIBULE. Zejména šťáva z cibule zabraňuje škodlivým potvůrkám, aby se rozšířily v našem těle. Takže propláchnutí pusy cibulovou šťávou nebo rozžvýkání kousku cibule určitě pomůže. Chutné to zrovna dvakrát není, ale afty zmizí raz-dva!

Aftů se můžete také zbavit tím, že budete jíst kompotované a čerstvé borůvky nebo si třeba dáte mrkvový salát. Tyhle potraviny, kromě toho, že jsou naopak moc dobré, obsahují také spoustu vitamínů a když si je dáte víckrát denně, tak afty hned za pár dní zmizí.

Šalvěj, třapatka a lékořice

Se všemi nepříjemnostmi jako afty si také hravě poradí bylinky třapatka, šalvěj a lékořice. Třapatce říkali Indiáni kvůli jejím květům sluneční klobouk a používali ji v minulosti k hojení ran nebo dokonce při hadím uštknutí.

S afty vám pomůže zatočit i šalvěj, která se jinak také používá při škrábání v krku nebo bolesti hubů, jejky, myslím tím zubů. A hospodyňky jako Laskonka určitě vědí, že se dá využít i při vaření.  Lékořice je zas keř, který roste ve Středomoří a má spoustu léčivých účinků. Zmírňuje únavu, rýmu a kašel a bojuje proti zánětům. A když necháte maminku všechny tři bylinky zalít trochou alkoholu a vzniklou dezinfekci dát odstát, tak už stačí jenom do lektvaru namočit vatovou tyčinku, afty pomazat a všechny bacily budou fuč!

_tip_

Vaše kachna Justýna