Zprávička

Justýna radí: Co dělat s kaštany

Ahoj, moji malí nezbedníčci!

Ehm, Myslela jsem zahradníčci!

Ano, ano, venku vládne podzim a na zem se ze stromů snáší všechno možné, že? Mezi listy padají i kaštany – a pozor, ať vám nespadnou na hlavu nebo ještě hůř, ať po nich neuklouznete jako tudle já, když jsem si vyšlápla do parku.

Kaštany mám moc ráda, tak vám o nich něco povím… Všimli jste si, jak bývá koruna stromu jírovce, neboli kaštanu silná a mohutná? Proto kaštany umí dodávat sílu, energii a teplo. Vezměte si pár kaštanů do kapsy a uvidíte…. Kaštan nošený v kapse chrání před bolestmi a špatnými vlivy z okolí. Slyšela jsem, že už vaše babičky si vkládaly kaštany pod matraci nebo pod polštář, aby do sebe stáhly to špatné, co se za celý den nastřádalo. To je v té přírodě pěkně zařízené, viďte?

A podívejte na ten legrační kabátek z bodlinek, už se z něj klube kaštánek!

A abych nezapomněla, to by mi Laskonka dala…. kaštany – ty jedlé, které koupíte v obchodě – se dají využít i v kuchyni! Naříznete slupku a vaříte, vaříte, pak se vyloupnou změklá jádra, která se dovaří doměkka a rozmělní do nádivek, dortů, dezertů, čokoládových bonbónů… no prostě pamlsků! Říká se tomu kaštanové pyrréé. Anebo když nechcete vařit, tak je upečte v troubě, je to mňamka.

A já myslím, že úplně nejkrásnější jsou, když si z nich vyrobíte nějaké roztomilé zvířátko – zkuste třeba kachnu! Tak si přineste pár kaštánků a špejli a pusťte se do díla!

Tak mi napište, co jste z kaštanů vytvořili vy!

_tip_

Vaše kachna Justýna