Zprávička

Justýna radí: Bacily a jak se před nimi chránit?

Zdravím všechny malé sklenáře, ehm, ČTENÁŘE!

Jak jistě víte, spoustu lidí bývá v zimě nemocných a určitě si tykáte, tedy ŘÍKÁTE, jak to? A jelikož jsem správná DOMÁCTNOSTNÍ kachna, tak to samozřejmě vím, a hned vám to povím!

Nejen v zimě, ale po celý rok se kolem nás vyskytují takové malinké organismy, kterým se říká BACILY. Většinou jde o baterie, chci říct BAKTERIE, viry, plísně nebo třeba prvoky. Nacházejí se v ovzduší, na ulici, na zvířatech nebo rostlinách, ale i třeba u vás na rukou!

A takový bacil se velmi snadno množí – nejdřív rozdělí do dvou, čtyř, osmi a více bacilů, až jich můžou vzniknout tisíce nebo dokonce miliony. A to pak stačí, aby na vás nějaký kamarád zakašlal, kýchnul nebo vám podal  ušpiněnou ruku, a už máte bacil u sebe! Je pravda, že některé bacily nám pomáhají a nejsou nebezpečné, jiné ale zase můžou způsobovat velmoci, ehm, NEMOCI.

A jak se bacilům ubránit?

  • Důkladně si myjte ruce mýdlem. Návod, jak se to má správně udělat, najdete tady.
  • Doma uklízejte, větrejte a snažte se vyhnout příliš teplým a vlhkým místům. Bacily se bojí sucha a čista!
  • Jezte hodně zeleniny a ovoce, které obsahují vitamíny. Zdravý jídelníček posílí obranný systém vašeho těla, jemuž se také říká imunita. Rozhodně doporučuju jíst citróny, pomeranče, cibuli, česnek, ale třeba také jablka, rakytník, nebo šípek, které obsahují spoustu vitamínu C. Tady najdete Laskončin recept na skvělý salát plný vitamínů!
  • Hýbejte se a cvičte. Taková procházka v přírodě, skákání přes švihadlo nebo třeba kopaná pomáhá vašemu organismu vytvářet ochranné buňky, které se bacilům ubrání.
  • Hodně pijte. Když budete hodně pít a čůrat, tekutiny spoustu bacilů z vašeho těla vyplaví ven.
  • Teple se oblékejte. Pokud vám totiž bude zima, bacily váš oslabený organismus snáze napadnou.

_tip_

Vaše kachna Justýna