Vesmír

Jupiter 1. díl

Čau písklata!

Dneska se vydáme na další planetu, v pořadí pátou od Slunce – na Jupiter!

Jupiter má ve sluneční soustavě několik NEJ:

  • je největší planetou sluneční soustavy
  • ze všech planet se otáčí nejrychleji. Kdyby se tak rychle jako Jupiter otáčela Země, den by na ní trval míň než jednu hodinu. Ty jo, to teda čubrnim! To je svist!

Tím ale zajímavosti Jupiteru teprve začínají. Jak už jsem se zmiňovala v některých minulých příspěvcích, Jupiter je jednou z pěti planet, které jsou viditelné ze Země pouhým okem. (Ty ostatní jsou Venuše, Mars, Merkur a Saturn). Jupiter se řadí mezi takzvané „plynné obry“: je svým složením hodně podobný hvězdě – skládá se z hélia a vodíku. Jupiter má kolem sebe prstence (takový ten kruh, který jste si možná mysleli, že má jen Saturn), dokonce tři! Jejich problémem ale je, že nejsou vidět. Jsou tak tmavé, že je pouhým okem nevidíme.

Když se podíváte na fotky Jupiteru, má takovou béžovo-šedo-hnědou barvu a vypadá, jako by byl pruhovaný. Tohleto zbarvení, pruhy a skvrny, jsou vlastně všemožnými bouřemi, které na planetě probíhají. Největší bouří je pak Velká rudá skvrna, takové poznávací „znaménko“ Jupiteru, neustále probíhající bouře, hurikán asi 2x větší než Země, kterou pozorujeme už minimálně 300 let. Bouřka 300 let? No to bych teda nedala, hihi! Nicméně poslední dobou se Velká rudá skvrna rychlým tempem zmenšuje a neustále bledne. Že by se bouře vybouřila?

No nic, písklata! Zjistím to do příště – a taky spoustu dalších věcí. S Jupiterem jsme ještě rozhodně neskončili!

Mějte se!

_tip_

    I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi