Zprávička

Ještěd

Moji milí cestovatelé,

kam se dneska vydáme? Když se tak koukám na mapu, tak víte, kde jsme ještě nebyli? No, samozřejmě, že na spoustě míst. To jste mě nachytali.

Ale už jsem vám dlouho nedal tip na výlet do severních Čech. Přesněji tedy do města Liberec, na horu, rozhlednu a vysílač Ještěd. A jelikož nám pomalu začíná zima (roční období), tak tento výlet bude určitě to pravé.

Pojďme si ale nejdříve něco o této dominantě severních Čech říci. Ještě než na vrcholu vznikla rozhledna, byly zde umisťovány kříže, které měly vrchol zviditelnit. Tyto kříže mají tradici dodnes. Jeden tam stále najdete, i když už ne ten původní. Ale kam se určitě zajdete podívat, je na rozhlednu.

Z rozhledny Ještěd je vidět opravdu mnoho. V podstatě polovinu Čech, tedy Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory, Polabí, Prahu a při dobré viditelnosti i Krušné hory. To je míst, co? A na většinu z nich se určitě v budoucnu i podíváme.

Ještěd je byl také významný v dobách okupace, kdy odsud mohla vysílat televize. Poskytovala tak informace, které v tehdejší době nebylo jednoduché k lidem dostat.

Teď už snad víte všechno. Tak sbalit batůžky a vyrážíme!

Nezapomeňte se teple obléknout, přeci jen jedeme do hor!

_tip_

Vaše prasátko Pigy